Vitamīns B5 - pantotēnskābe - ieguvumi, ietekme, patēriņš

Vitamin-b5-Pantothen-Sturge-Benefit-Health

Vitamin-b5-Benefit-Pantothen-RyeB5 vitamīns, kas pazīstams arī kā pantotēnskābe, ir svarīga uzturviela, kas izšķīst ūdenī un netiek uzglabāta tauku šūnās.

Tas jāiegūst no uztura avotiem vai uztura bagātinātājiem. Gandrīz visiem pārtikas avotiem ir zināma pantotēnskābe, tāpēc B5 vitamīna trūkumi ir ļoti reti.

Tāpat kā ikviens B grupas vitamīnu vitamīniB5 vitamīns vislabāk pazīstams ar savu lomu pārtikas pārveidošanā enerģijā. Tā spēlē arī citas svarīgas ķermeņa lomas attiecībā uz pareizu smadzeņu un nervu sistēmas funkciju.

Šis vitamīns ir nepieciešams sarkano asins šūnu biosintēzei, stresa un dzimumhormona veidošanai, asins lipīdu līdzsvaram un veselīgu orgānu uzturēšanai, tostarp aknām, ādai, acīm un matiem. [1]

B5 vitamīns ir svarīgs arī svarīga enzīma, ko sauc par koenzīma A (CoA), ražošanā, kas ir iesaistīta daudzās ķermeņa funkcijās, ieskaitot hormonu ražošanu un taukskābju sintēzi.

Šajā rakstā tiks diskutēts par to, kā B5 vitamīns darbojas organismā, parastie lietošanas veidi un ieguvumi veselībai, trūkumi, papildu devas, drošība un blakusparādības, kā arī iespējamā zāļu mijiedarbība.

Kā darbojas B5 vitamīns cilvēka ķermenī?

Dabisko zāļu datu bāze (NMCD) norāda, ka B5 vitamīns ir vajadzīgs tauku, olbaltumvielu un ogļhidrātu vidējam metabolismam.

Pantotēnskābe ir molekula, ko sauc par ko-enzīmu A (CoA), priekštecis, kas iesaistīts daudzās bioķīmiskās reakcijās. Konkrēti, ir vajadzīgs koenzīms A:

 • Acetilēšanas darbības glikogēnogēnē (glikozes ražošanai)
 • Veicināt veselīgu epitēlija audu funkciju
 • Taukskābju ražošana un noārdīšanās
 • Atbrīvo ogļhidrātu enerģiju

Koenzīms A ir iesaistīts arī dažādu steroīdu hormonu, porfirīnu, sterīnu un citu savienojumu biosintēzes procesā. [4]

Saskaņā ar Dr. Michael Lam, pantotēnskābe cilvēka organismā, veido citu ķimikāliju, ko sauc par pantotēnu. Viņš apgalvo, ka pantetīns ir stabilāks, divkāršā veidā savienots (disulfīda) vitamīna B5 forma. Šī ir forma, ko iestāde izmanto, lai ražotu koenzīma-A. [5]

Dr Lam saka, ka koenzīms-A ir vismaz septiņdesmit dažādu fermentu kofaktors. Viņš atzīmē citas ko-enzīmu-A lomas, tostarp piruvāta degradāciju, aminoskābju katabolismu, hēma sintēzi un holesterīna sintēzes agrīnos posmus.

Šis koenzīms ir vajadzīgs arī "un visiem citiem holesterīna metabolītiem, ieskaitot steroīdus, D vitamīnu un žultsskābi". [5]

B5 vitamīns ir nepieciešams arī neirotransmitera acetilholīna ražošanai, kam ir nozīme atmiņā un smadzeņu darbībā. B5 deficīts var izraisīt nepiemērotu acetilholīna ražošanu. [2]

Saskaņā ar Dr. Peter Osborne, B5 vitamīns, ir arī ļoti svarīgs, lai veicinātu veselīgu reakciju uz stresu. Viņš saka, ka tiek izmantots, lai veicinātu virsnieru kortizola sekrēciju; viens no svarīgākajiem faktoriem, kas saistīti ar adaptīvām stresa reakcijām. [2]

Dr Osborne saka, ka hroniski zems līmenis var izraisīt nespēju tikt galā ar stresu ikdienas dzīvē. Viņš saka, ka cilvēki, kuriem trūkst B5, var justies pārsteigti par problēmām, kas, viņuprāt, bija nelielas.

Dr Osborne arī saka, ka vitamīns B5 palīdz cīnīties pret iekaisumu un alerģijām, izmantojot virsnieru stimulāciju un kortisola izdalīšanos. Viņš saka, ka imūnsistēma izmanto arī svarīgas antivielas, piemēram, imūnglobulīnu G (IgG), IgA un IgE. [2]

Vitamīns B5 Pārtikas piedevas patēriņš

Cilvēki lieto vitamīnu B5 papildinājumus dažādiem mērķiem. NMCD saka, ka daži no šī vitamīna papildināšanas iemesliem ir:

 • Pinnes
 • Astmas
 • Hiperaktivitātes traucējumi (ADHD)
 • Depresija
 • Imūnās funkcijas stiprināšana
 • Vieglatlētikas uzlabošana
 • Osteoartrīts
 • Reimatoīdais artrīts (RA)
 • Premenstruālā sindroms (PMS)
 • Fiziskais un garīgais stress
 • Ādas traucējumi

B5 vitamīnu lieto arī kā krēmu vai ziedi niezei, ekzēmai, kukaiņu kodumiem, autiņbiksīšu izsitumiem un pinnēm.

B5 vitamīns ir FDA uztura bagātinātājs un nav apstiprināts kā zāles jebkura stāvokļa ārstēšanai.

Ja Jums ir interese par pantotēnskābi konkrētam veselības stāvoklim, ieteicams runāt ar savu ārstu, lai redzētu, vai tas ir piemērots tieši Jums.

B5 vitamīna trūkums

Tā kā gandrīz visos pārtikas produktos var atrast nelielu daudzumu pantotēnskābes, cilvēki parasti saņem pietiekami daudz šo uzturvielu no ēdiena, ko viņi ēd. B5 trūkums uzturā parasti ir redzams tikai nepietiekams uzturs.

Saskaņā ar Dr. Osborne vitamīna B5 deficīts parasti rodas hroniska stresa, nevis uztura dēļ.

Viņš apgalvo, ka B5 vitamīna trūkuma dēļ mēs varam zaudēt spēju pareizi un efektīvi reaģēt uz stresu. Kļūstot neiecietīgam pret stresu, var rasties ne tikai neatbilstoša reakcija uz garīgo stresu, bet arī pret slimībām. [2]

Dr Osborne saka, ka B5 vitamīna trūkums var izraisīt neiecietību pret stresu un pēc tam izraisīt nespēju izmantot. Viņš saka, ka tas ir saistīts ar depresiju dažiem cilvēkiem.

Pēc dr. Osborne, tiem, kuriem ir zems pantotēnskābes līmenis, ir ne tikai palielināts infekciju un slimību risks, bet tie ir mazāk spējīgi cīnīties ar slimībām.

Viņš saka, ka tiem, kas neveic fizisko slodzi, ir lielāks risks saslimt ar slimībām, tai skaitā elpošana, urīnceļi un dažādas hroniskas vīrusu infekcijas.

UMM apgalvo, ka B5 vitamīna deficīts ir reti sastopams, taču tas var rasties ar dažādiem simptomiem. Daži no tiem ir depresija, bezmiegs, nogurums, sāpes vēderā un vemšana. [1]

NMCD ziņo par citiem iespējamiem B5 vitamīna deficīta simptomiem, tostarp augšējo elpceļu infekcijām, miegainību, muskuļu vājumu, sirds un asinsvadu nestabilitāti un garastāvokļa svārstībām. [4]

NMCD apgalvo, ka B5 vitamīna deficīts var izraisīt arī perifēro neiropātiju (perifēro nervu traucējumi vai slimība). Viens no simptomiem, kas saistīti ar šo parādību, ir parestēzija, ko raksturo tirpšana, nejutīgums, "tapas un adatas", sajūta.

Labākie B5 vitamīnu pārtikas avoti

Saskaņā ar UMM, daži no labākajiem B5 vitamīna produktiem ir alus raugs, olu dzeltenumi un orgānu gaļa, jo īpaši aknas un nieres.

Papildu veselīgi pārtikas avoti ir pākšaugi, lēcas, pupas, kāposti, saldie kartupeļi un labības maize. Jūs varat arī palielināt omāru, pīļu, avokado, saulespuķu, lašu, vēžveidīgo un sēņu patēriņu, lai iegūtu vairāk vitamīna B5.

Zaļie dārzeņi nodrošina lielisku B5 vitamīna avotu, kā arī dažādas citas barības vielas. Apsveriet iespēju palielināt savu diētu, spināti, ķirbjus, pienenes, biešu lapas.

Labi avoti ir arī tādi dārzeņi kā brokoļi, ziedkāposti, Briseles kāposti un kāposti.

Pārstrāde un ēdiena gatavošana var samazināt B5 vitamīna un citu uzturvielu daudzumu pārtikā. Pēc dr. Andrew Weil ir ieteicams, ja iespējams, iegūt būtiskas uzturvielas no neapstrādātiem, organiskiem, ne-ĢMO dārzeņiem un augļiem. [7]

Ja jūs ēdat dzīvnieku izcelsmes produktus, apsveriet iespēju izvēlēties bioloģisko, zāles barību un piena produktus.

Vitamīns B5 uztura bagātinātāji

Visaptveroša dabisko zāļu datu bāze liecina, ka ir vairāk nekā 7800 piedevas, kas satur B5 vitamīnu. Šis vitamīns parasti ir arī viens no multivitamīnu sastāvdaļām B vitamīni ir sarežģīti Pielikums.

Vitamīns B5 piedevas tiek piegādātas tablešu, kapsulu, mīkstu un beztaras pulveru veidā. Pantotēnskābe tiek izmantota arī acu pilieniem, krēmiem un deguna aerosoliem. Parasti sastāvdaļa ir marķēta kā pantotēnskābe vai kalcija pantotenāts.

Kā vienīgā sastāvdaļa lielākā daļa preparātu veido 500 mg pantotēnskābi. B-kompleksu multivitamīnu ievadīšanas gadījumā daudzums parasti ir daudz zemāks, parasti 5,5 mg devā līdz 100 mg devai.

Parasti ieteicams līdzsvarot visu B komplekso vitamīnu patēriņu. Viena vai vairāku B vitamīnu patēriņa palielināšana, nepalielinot citus, var izraisīt veselības vai metabolisma nelīdzsvarotību.

Ja vien ārsts nav norādījis citādi, lietošana parasti ir ieteicama B grupas kompleksu multivitamīniun ne tikai palielina B vitamīna uzņemšanu vienā kompleksā.

B5 vitamīna devas vadlīnijas

Atšķirībā no dažiem citiem vitamīniem nav RDA * (ieteicamā dienas deva) vai UL (augšējā pieļaujamā koncentrācija) pantotēnskābe. Tā vietā tika izveidots pietiekams daudzums (AI).

UMM ziņo, ka tipisks lietošanas ieteikums ir 5 mg katru dienu no pārtikas avotiem. Tā ir pieņemama pamatnostādne, bet tiek uzskatīts, ka daudz lielāki daudzumi ir droši.

MedLinePlus paziņo par šādām vispārējām vadlīnijām par vitamīna B5 lietošanu pārtikā:

 • 1,7 mg dienā zīdaiņiem no 0 līdz 6 mēnešiem
 • 1,8 mg dienā zīdaiņiem no 7 līdz 12 mēnešiem
 • 2 mg bērniem dienā no 1 līdz 3 gadiem
 • Bērniem no 4 līdz 8 gadiem
 • Bērniem no 9 līdz 13 gadiem
 • Sievietes un vīrieši - 14 gadi un vecāki - 5 mg dienā

Parasti grūtniecēm ieteicams lietot 6 mg dienā un 7 mg dienā zīdīšanas laikā.

B5 vitamīna devas, ko lieto kā vienu uztura bagātinātāju, parasti ir daudz augstākas nekā AI vērtības.

Šīs lielākās devas īsā laikā neuzskata par nedrošām. Pētījumā, lietojot līdz 10 g dienā, nozīmīgas nevēlamas blakusparādības netika novērotas. [4]

Artrīta pētījumā tika izmantota 2000 mg deva. [4Vienā pētījumā devas svārstījās no 500 mg dienā un lēnām palielinājās līdz 500 mg, lietojot 4 vienu reizi dienā.

Vienā pētījumā ar aizcietējumiem 400 mg deva tika ievadīta piecas dienas. Citi pētījumi lietoja mazākas devas, ieskaitot vienu matu augšanas pētījumu sievietēm, kuras 100-4 mēnešus saņēma 5 mg dienā.

Ieteicams konsultēties ar ārstu, lai noteiktu vislabāko devu Jūsu vajadzībām.

B5 vitamīna blakusparādība

NMCD vitamīns B5 papildus lieto kā drošu, ja to lieto iekšķīgi un pareizi.

Lietošanu grūtniecēm vai sievietēm, kas baro bērnu ar krūti, uzskata par drošām, ja lietojat atbilstošas ​​summas.

Veseliem pieaugušajiem tie netiek uzskatīti par būtiskām blakusparādībām, ko izraisa pārāk daudz vitamīnu B5 no uztura bagātinātājiem. Paredzams, ka šī produkta lietošana standarta daudzumos neradīs toksicitāti.

Vienīgās blakusparādības ir reti: vieglas zarnu darbības traucējumi un caureja. To novēroja tikai ar ļoti lielām 10 dienas devām uz 20 gramiem.

Saskaņā ar NMCD, pēc ēšanas maltītes, B5 vitamīns jālieto ar ūdeni, lai nodrošinātu optimālu uzsūkšanos.

B5 vitamīns dekspantenola veidā ir saistīts ar niezi, dedzināšanu, kontaktdermatītu, ekzēmu un ādas kairinājumu dažiem cilvēkiem.

B5 vitamīna mijiedarbība ar zālēm un kontrindikācijām

Ja Jums ir diagnosticēts nopietns veselības stāvoklis vai lietojat kādas recepšu zāles, konsultējieties ar savu ārstu pirms B5 papildināšanas jebkādiem mērķiem.

Tetraciklīna antibiotiku lietošana paredz samazināt B5 vitamīna ražošanu no zarnu mikrofloras. Tomēr nav zināms, vai tas ir nozīmīgs vitamīnu avots cilvēkiem, un neuzskata par nepieciešamu papildināt antibiotikas pēc lietošanas.

B5 vitamīns var ietekmēt dažu zāļu, tai skaitā holīnesterāzes inhibitoru un asins atšķaidītāju, ietekmi un / vai blakusparādības.

Lai pārbaudītu B vitamīna statusu, Dr. Osborne saka, ka viņš vēršas pie ārsta, lai iegūtu limfocītu proliferācijas testu. Viņš saka, ka tas ir daudz precīzāks par kopēju asins analīzi.

B5 vitamīns ir uzturviela, kas ir būtiska visu veidu dzīvībai. Konsultējieties ar ārstu par to, kā tas var būt noderīgs jums.

Palikite komentarą